Aralık 8, 2023

Auguste Comte Kimdir?

Auguste Comte Kimdir?

Auguste Comte Kimdir?

Tam adı Isidore Marie Auguste François Xavier Comte, ancak kısaltılmış ismiyle Auguste Comte olarak tanınmaktadır. Fransa‘nın Montpellier kentinde 19 Ocak 1798 tarihinde dünyaya gelmiştir. 5 Eylül 1857 tarihinde de yaşama veda etmiştir. Comte sosyolojinin babası olarak bilinmekle birlikte matematikçi ve filozof kimlikleriyle de tarihteki yerini almıştır. Auguste Comte’un babasının mesleği vergi memurluğu, annesi ise ev […]

Auguste Comte Kimdir?Tam adı Isidore Marie Auguste François Xavier Comte, ancak kısaltılmış ismiyle Auguste Comte olarak tanınmaktadır. Fransa‘nın Montpellier kentinde 19 Ocak 1798 tarihinde dünyaya gelmiştir. 5 Eylül 1857 tarihinde de yaşama veda etmiştir. Comte sosyolojinin babası olarak bilinmekle birlikte matematikçi ve filozof kimlikleriyle de tarihteki yerini almıştır.
Auguste Comte’un babasının mesleği vergi memurluğu, annesi ise ev hanımıdır. Üç kardeşten biri olan Comte, katolik ve kralcı bir aileden gelmiştir. Ailesi Fransa’da o dönemlerde yayılmaya başlayan cumhuriyetçiliğe ve şüpheci görüşlere karşı bir tavır içinde olmuştur. Comte ise ailesinin tam aksine kralcılığa ve Katolik Kilisesi’ne karşı çıkmıştır. Comte dokuz yaşındayken ortaokula başlamıştır. Daha öncesinde ailesinin özel olarak tutmuş olduğu bir kişiden Latince dersleri de almıştır. Ortaokul öğrenimini yatılı olarak okumayı hiç sevmemiş olan Comte zihinsel anlamda yaşının ilerisindedir. Bu sayede derslerinde oldukça başarılı olmuştur. Comte on dört yaşına geldiğinde Katolik Kilisesi’nden ayrılmış, on beş yaşında ise Politeknik Okulu’nun sınavına girmiştir. Ancak yaşının küçük olması sebebiyle okula kabul edilmemiştir. Lise son sınıftayken matematik öğretmeninin hastalanması üzerine arkadaşlarına matematik dersi verecek düzeyde bilgi birikimine sahiptir.
Auguste Comte sosyoloji adını dünyada ilk öne çıkaran sosyolog olma ünvanını taşımaktadır. Sosyolojinin diğer bilim dalları gibi bir bilim dalı olması adına çalışmalar yapmıştır. Bunun yanında felsefe alanında pozitif düşünce üzerine çalışmaları bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda fizik, kimya, gökbilim alanlarında da çalışmalar yapan Comte sosyolojinin ve pozitivizmin kurucusu olarak kabul edilmiş ve sosyolojiye sistematik bir yapı getirmiştir. Auguste Comte evrimcidir. Ona göre toplumlar üç evreden geçmektedir.
1- Teolojik aşama
2- Metafizik aşama
3- Pozitivist aşama

Auguste Comte’un başlıca eserleri şunlardır:

1830 – 1842 : Cours de Philosophie Pozitive (Pozitif Felsefe Dersleri)
1851 – 1854 : Systeme de Politique Positiv (Pozitif Siyaset Dizgesi)
1852 : Catechisme Positiviste (Olguculuğun İlmihali)
1855 : Appel au Conservateurs (Tutuculara Çağrı)

Kaynak: uzunhaber.com

Bir cevap yazın