Aralık 7, 2023

Bernese Mountain Dog Cinsi Köpeklerle Yaşam

Köpek sahiplenme birçok amaç için bir mutluluk kaynağı olabilir. Hayatın genel akışında ortaya çıkan olumsuz enerjinin dağılması hayvan dostlarımız sayesinde çok kolaydır. Sesleri, hareketlilikleri ve yaydığı enerjiler ile çok daha pozitif bir yaşantıya katkı sağlarlar. Köpek cinslerinin her biri bu noktada farklı açıdan insana hitap etmektedir. Söz konusu olumlu havaya neşe katan hayvan dostlarımıza örneklerden bir tanesi de Bernese Mountain Dog cinsi köpeklerdir. Bu cins köpeklerin belli başlı özellikleri diğerlerine göre daha fazla ön plandadır. Ancak neşeli ve hareketli halleriyle insan hayatını çepeçevre sarabilecek bir enerjiye sahiptirler. Fiziksel ve karakteristik özelliklerinin yanı sıra bakım rutinlerini bilmek büyük öneme sahiptir.

Bernese Mountain Dog Özellikleri Nelerdir?

Bernese Mountain Dog cinsi köpekler ırk olarak İsviçre’ye has dağ köpeklerindendir. İsviçre dağlarının  yapısal özelliğine uygun yetişen bu köpekler zamanla Amerika’ya taşınmıştır. Bahsi geçen yerlerdeki yetiştirme enstitüleri ile daha sağlıklı hale getirilen bu ırk oldukça sağlıklı köpekleri barındırır. Bernese Mountain Dog cinsi köpekler siyah, kahverengi ve beyaz renklerde ya da alacalı görünümde olurlar. Tüylerinin yumuşaklığı ile diğer dağ köpeklerinden ayrılmaktadırlar. Yumuşak tüylerimin yanı sıra, ciddi derecede tüy söktükleri bilinmektedir. Genellikle eğitimleri için sabır gerekir. Ancak ses hassasiyetleri oldukça ileri bir seviyededir. Dağ köpekleri olmaları hasebiyle sürü psikolojisine oldukça yatkın gruplardır. Diğer yandan aynı sebebe bağlı olarak özgürlüklerine çok düşkün köpeklerdir.

Bernese Mountain Dog Bakımı ile İlgili Önemli Noktalar

Köpek sahiplenme ciddiye alınması gereken bir olgudur. Bu sebeple cinse özgü özellikler, bakımla ilgili püf noktalarını daha iyi açıklamaktadır. Bernese Mountain Dog özgür ruhlu bir köpektir. Buna bağlı olarak da tasmasız oyun oynamaya bayılır. Koşmayı ve oyun oynamayı çok seven bu köpekler için kapalı mekanlar hiç de uygun değildir. Çok fazla tüy döktükleri için sık sık tımar edilmeleri her iki tarafın da yararına olacaktır. Her gün tımar edilmesi gereken bu köpekler daha seyrek hastalanırlar. Uzun tüyleri olan bu köpeklerin kulak ve ağız temizliği de ciddi derecede önemlidir. Diğer yandan hareket halindeyken daha fazla darbe alan yerlerinin tüyleri düzenli kesilmelidir. Patilerinin üzerine doğru uzayan tüyler ise hareket kabiliyetini çokça etkilemektedir.

Bir cevap yazın