Aralık 7, 2023

Kordaj Tansiyonu Nedir

Read this awesome post

Tenis ekipmanları arasında temel seviyede görev gören alternatifler tenis raketi ve tenis topudur. Bu noktadan tenis raketinin detaylı bir biçimde incelenmesi bir tenisçi adayı için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Tenis raketinin bölümleri arasında en çok önem arz eden noktaların, bu noktaların desteklenme şekillerinin ve mevcut aksesuarlarının da ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade edebiliriz. Söz konusu ekipmanlara destek sağlayan tenisi aksesuarları arasında kordaj da yer almaktadır. Kordaj tam olarak tenisin en geniş kısmı olan kafa kısmında yer alan örgü tellerine verilen isimdir. Bu açıdan top vuruşu sağlama noktasında kordajın önemi oldukça fazladır. Farklı çeşitlerde kordajların bulunmasının yanı sıra bu yapı ile ilgili dikkat çeken en önemli işlem kordaj tansiyonudur. Kordaj tansiyonu başarılı vuruşların sağlanması noktasında önemli farklar sağlamaktadır.

Kordaj tansiyonu bir raketin kordaj ayarlaması yapılması sırasında kordaj makinesinde belirlenen baskı değeridir. Söz konusu baskı değerinin farklı ağırlık cinslerinden ifade edilmesi mümkündür. Kordaj tansiyonu bir raketin vuruş gücünü belirlemesi açısından oldukça önemli bir olgudur. Bu anlamda farklı seviyedeki tenis oyuncuları için farklı tansiyon seçimleri yapılması gerekmektedir. Bu sayede doğru bir kordaj tansiyonu belirlemesi ile oyuncunun performansını tamamını sahaya yansıtması mümkün olacaktır.

Kordaj tansiyonu hakkında pound cinsinden ağırlık ifadesi de kullanılmaktadır. Esasen bu ağırlık cinsinin kullanılma ifadesi tenis oyuncuları arasında oldukça yaygındır. Tenise yeni başlayanlar için söz konusu tansiyon miktarları hakkındaki farklılıkların tam olarak anlaşılması kolay değildir. Tenisle ilgili birçok ekipman ya da aksesuarda olduğu gibi kordaj tansiyonunun belirlenmesi için de en önemli alt yapı oyuncunun şahsi deneyimi olacaktır. Bu anlamda yüksek tansiyonlu veya düşük tansiyonlu kordaj uygulaması arasında oldukça önemli farklar vardır. Ancak daha önce de ifade edildiği üzere ikisi arasındaki farkı, oyuncunun deneyerek anlaması faydasına olur. Diğer taraftan unutulmaması gereken önemli bir bilgi de tüm bu belirlemelerin olağanüstü bir tenis performansını ortaya çıkarmayacağı gerçeğidir. Burada dikkat çekilmek istenen asıl husus tenis oyuncusunun maksimum kabiliyetinin ortaya çıkışına yardımcı olmaktır. Bütün tenis aksesuarlarının amacı da buna yöneliktir.

Bir cevap yazın