Kasım 29, 2023

Refik Durbaş Kimdir?

Refik Durbaş Kimdir?

Refik Durbaş Kimdir?

1 Aralık 2018’de vefat eden Refik Durbaş, 10 Şubat 1944’te Erzurum’un Pasinler ilçesinde doğdu. Lise öğrenimini İzmir’de, üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Lise yıllarında edebiyatla ilgilenen Refik Durbaş’ın ilk şiiri Ege Ekspress gazetesinde basıldı. Yeni Asır ve Ege Telgraf gazetelerinde de şiirleri yayımlanan Refik Durbaş’ın “Karanlık” ilk hikayesi […]

Refik Durbaş Kimdir?1 Aralık 2018’de vefat eden Refik Durbaş, 10 Şubat 1944’te Erzurum’un Pasinler ilçesinde doğdu. Lise öğrenimini İzmir’de, üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Lise yıllarında edebiyatla ilgilenen Refik Durbaş’ın ilk şiiri Ege Ekspress gazetesinde basıldı. Yeni Asır ve Ege Telgraf gazetelerinde de şiirleri yayımlanan Refik Durbaş’ın “Karanlık” ilk hikayesi 1962 yılında Çocuk Haftası adlı dergide yayımlandı. 1967’de Yeni İstanbul gazetesinde çalışmaya başlayan Refik Durbaş, yirmi yıl Cumhuriyet gazetesinde çalıştı ve 1992 tarihinde emekliye ayrıldı. Emekli olduktan sonra Sabah, Yeni Yüzyıl gibi gazetelerin kültür sanat editörlüğü görevini üstlendi. 1989’da Cumhuriyet gazetesinde “Kapıkule’nin Vatansızları” adlı yazı dizisi ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin röportaj ödülünü aldı. 1979’da Çırak Aranıyor isimli şiir kitabı ile Yeditepe Şiir Armağanı’nı, 1983’te Nereye Uçar Gökyüzü isimli şiir kitabı ile Behçet Necatigil Şiir Ödülü’nü, 1993 yılında Menzil isimli şiir kitabı ile de Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü aldı. Refik Durbaş Kimdir?
İlk şiiri İzmir’de Ege Ekspres gazetesinde yayımlanan Refik Durbaş, Alan67 isimli dergiyi dört sayı yayımladı. Evrim ve Yeni A dergisini yönetti. Şiirlerinde İkinci Yeni şiir anlayışının etkisi bulunan Refik Durbaş, hayatının sonraki dönemlerinde sosyal gerçekçi bir perspektifle şiir yazmaya başladı. Manaya ve biçime önem veren Refik Durbaş kendine has bir şiir dili kurdu. Sıradan insanları, sıradan insanların meşguliyetlerini ve hayatlarını konu edindi. Sokaktaki adamı anlattığı şiirlerinde günlük hayatın dilini kullandı. Kuş Tufanı, Tilki Tilki Saat Kaç, Bir Umuttan Bir Sevinçten, Meçhul Bir Aşk, Adresi Uçurum, Çırak Aranıyor, Çaylar Şirketten, Nereye Uçar Gökyüzü, Siyah Bir Acıda, Geçti mi Geçen Günler, Menzil, Kimse Hatırlamıyor Nereye Uçar Gökyüzü, İki Sevda Arasında Kara Sevda, Hücremde Ayışığı, Düşler Şairi, İstanbul Hatırası gibi şiir kitaplarının sahibi olan Refik Durbaş, Ahmet Arif Anlatıyor: Kalbim Dinamit Kuyusu isimli röportaj kitabını, Şair Cezaevi Kapısında, Galata Köprüsü, İlhami Bekir’den Mektup Var, Anılarımın Kardeşi İzmir araştırma inceleme kitabı yayımladı. Denemelerini Yazılmaz Bir İstanbul, İki Sevda Arasında Karasevda, Yasemin ve Martı isimli eserlerinde topladı. Ayrıca Türk Yazınında Cezaevi Şiirleri, Öykülerle İstanbul isimli antoloji türünde eserler verdi.

Kaynak: anahaberi.com

Bir cevap yazın