Aralık 7, 2023

Tenisçi Dirseği Egzersizleri Nelerdir

Read this awesome post

Birçok spor çeşidinde olduğu gibi teniste de birtakım yaralanmaların olması oldukça olağan karşılaşılan bir durumdur. Söz konusu yaralanmaların kısa vadede ve uzun vadede gerçekleştiği şekilleri birbirinden farklı özellikler içermektedir. Tenis yaralanmaları dahilinde en çok karşılaşılan ve duyulan problem tenisçi dirseğidir. Tenisçi dirseği hakkında birçok bilgi yer almaktadır. Özellikle bu yaralanmaların nasıl gerçekleştiği konusunda merak edilen detaylar fazladır. Tenisçi dirseği raket kullanımına bağlı olarak ve bilhassa backhand vuruşunun doğru yapılmaması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Diğer taraftan vücudun tek tarafı ile oynanan bir spor olması sebebiyle söz konusu sağlık sorununa daha fazla ortam sağlanır. Tenisçi dirseği egzersizleri ile problemin en aza indirgenmesi hedeflenmektedir.

Tenisçi dirseği egzersizleri pek çok kimse tarafından uygulanan tekniklerdir. Söz konusu problemi yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu birtakım egzersizler yaparak bu sorundan büyük ölçüde kurtulmaktadır. Bu açıdan yapılması gereken ilk önemli egzersiz el bileği germe egzersizidir. Bu egzersizde kollar ön tarafa doğru uzatılır. Problem yaşanan eldeki parmaklar diğer el yardımıyla parmak uçlarından gerilir. Bu germe işlemi sırasında on beş saniye beklenir. Söz konusu tekrarlar 4-5 kez yapılır. Egzersizler dahilinde bilek güçlendirme egzersizi de vardır. Burada parmak uçlarından gerilen el tam tersi istikamette bilekten bükülerek aşağı doğru yönlendirilir.

Söz konusu egzersizler dahilinde bilek ve ön kol güçlendirme egzersizleri de vardır. Bu egzersizler belirli bir ağırlık kaldırılarak yapılmaktadır. Bu ağırlıkların 1 kiloyu geçmemesi önemlidir. Tenisçi dirseği egzersizleri içerisinde parmak güçlendirme egzersizleri de vardır. Söz konusu egzersizler arasında başparmak dışında kalan 4 parmağa bir lastik geçirerek parmakları germe ve kapama egzersizleri yer almaktadır. Diğer bir egzersiz de yumuşak bir topu avuç içine alarak sıkma ve gevşetme şeklinde yapılmaktadır. Söz konusu egzersizlerin eşlik eden herhangi bir problem olmadığı göz önünde bulundurularak yapılması oldukça önemlidir. Diğer taraftan profesyonel bir fizyoterapist aracılığıyla destek alınması da gereklidir. Aksi takdirde mevcut durumun daha kötüye gitmesi de olası bir durumdur. Bu sebebe bağlı olarak mevcut egzersizlerin tercih edilmesinde sağlık durumunun detaylı bir biçimde düşünülmesi önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın